(Cassie B., Natural News) Mikroplasty jsou všude. Tyto drobné plastové částečky jsou ve vzduchu, který dýcháme, v jídle, které jíme, a dokonce i ve vodě, kterou pijeme.
Nedávné studie spojují tyto pervazivní částice s vážnými zdravotními riziky, včetně problémů s reprodukčními orgány, trávicích problémů a dokonce i rakoviny. Máme však pro vás dobrou zprávu: jediná změna životního stylu může snížit váš příjem mikroplastů o úžasných 90%.
Podle nového vědeckého článku publikovaného v odborném časopise Genomic Press může přechod z balené vody na filtrovanou vodu z vodovodu snížit váš roční příjem mikroplastů z 90 000 částic na pouhých 4 000.
Výzkum vedený třemi lékaři poukazuje na balenou vodu jako na jeden z nejvýznamnějších zdrojů expozice mikroplastům.
Když jsou plastové láhve stlačeny nebo vystaveny teplu, částice se odlomí z vnitřního povrchu a kontaminují vodu.
„Vzhledem k rozšířené přítomnosti mikroplastů v životním prostředí je úplné eliminování jejich expozice nereálné. Praktičtější přístup je snížit nejvýznamnější zdroje příjmu mikroplastů,“ napsali vědci.
Proč je balená voda mikroplastovým epicentrem
Balená voda se stala v domácnostech standardem. Jen v loňském roce se jí v Evropě spotřebovaly stovky milionů litrů. Pohodlí balené vody však něco stojí.
Mikroplasty ze samotných lahví se vyluhují do vody, zejména jsou-li vystaveny teplu nebo fyzickému namáhání. Na druhé straně filtrovaná voda z vodovodu obsahuje mnohem méně mikroplastů, což z ní činí bezpečnější a udržitelnější volbu.
Zdravotní rizika mikroplastů jsou alarmující. Tyto částice byly zjištěny v lidských placentách, ledvinách, plicích, játrech a dokonce iv mozku.
Zarážející výzkum zveřejněný minulý měsíc zjistil, že lidský mozek obsahuje mikroplasty v objemu přibližně jedné polévkové lžíce, přičemž vyšší koncentrace se naměřily u jedinců s demencí.
Mikroplasty mohou dále ve střevech poškodit střevní buňky, spustit zánět a narušit střevní bakterie, což pak vede k dlouhodobým zdravotním problémům.
Další způsoby snížení vystavení se mikroplastům
Zatímco přechod na filtrovanou vodu z vodovodu je nejvýznamnějším faktorem, existují i další kroky, které můžete podniknout k minimalizaci příjmu mikroplastů:
1. Vyhněte se ohřívání potravin v plastových nádobách. Plasty v mikrovlnné troubě mohou do jídla uvolnit až 4,22 milionu mikroplastových částic na čtvereční centimetr během několika minut.
2. Omezte konzumaci konzervovaných a zpracovaných potravin. Vysoce zpracované potraviny, jako například kuřecí nugetky, obsahují 30krát více mikroplastů na gram než minimálně zpracované alternativy.
3. Potraviny skladujte ve skleněných nebo nerezových nádobách. Plastové nádoby časem vylučují mikroplasty, zejména jsou-li vystaveny teplu nebo kyselým potravinám.
Ve světě se ročně vyprodukuje téměř 460 milionů tun plastů, přičemž se očekává, že do roku 2050 se toto číslo zdvojnásobí.
Protože mikroplasty nadále pronikají do našeho životního prostředí, snížení expozice je klíčové. Přestože se dlouhodobé účinky mikroplastů na zdraví stále zkoumají, důkazy již dnes naznačují, že minimalizace jejich příjmu může představovat významné zdravotní přínosy.
\”Snížení příjmu je logický přístup, ale stále zůstává nejasné, zda se to promítne i do měřitelného snížení akumulace mikroplastů v lidských tkáních,\” napsali vědci.
Závěr
Mikroplasty jsou nezbytnou realitou moderního života, ovšem i malé změny mohou znamenat velký rozdíl. Přechodem z balené vody na filtrovanou vodu z vodovodu snížíte příjem mikroplastů až o 90% – jedná se o jednoduchý a zároveň účinný krok k ochraně vašeho zdraví.
V kombinaci s dalšími úpravami životního stylu, jako je vyhýbání se plastovým nádobám na potraviny a omezení zpracovaných potravin, výrazně snížíte vaše vystavení se těmto škodlivým částicím.
Jelikož výzkum pokračuje v odhalování celkového vlivu mikroplastů, podniknutí proaktivních kroků již dnes může ochránit vaše zdraví na dlouhá léta dopředu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.