(Allana Polo, GreenMedInfo) Je možné, že vám pozdní večerní a noční občerstvení zvětšuje obvod pasu a poškozuje srdce? Nová studie naznačuje, že je lepší a hlavně zdravější jíst během denních hodin.
Noční mlsouni by měli mít na paměti, že pozdní jídlo škodí vašemu zdraví, jak to naznačuje nedávná studie ze Státní univerzity v San Diegu.
Studie sice zkoumala ovocné mušky a ne lidi, ale zjištění poskytují přesvědčivé důvody pro další výzkum, zda existuje příčinná souvislost mezi pozdním nočním jídlem a zdravím srdce, případně jinými zdravotními obtížemi.
Platí tedy, že nejde jen o to, CO jíte, ale i KDY jíte.
Co zjistila studie
Dvoutýdenní ovocné mušky byly rozděleny do dvou skupin: jedné skupině bylo dovoleno jíst standardní kukuřičnou moučku kdykoli si to přáli a druhá skupina byla omezena na jedení pouze během dvanácti hodin.
Množství jídla, které každá skupina snědla, bylo srovnatelné.
Na konci třítýdenního období se každé ovocné mušce změřilo několik zdravotních parametrů, včetně hmotnosti a zdraví srdce. Zjistilo se, že ovocné mušky v omezeném režimu měly silnější srdce, lepší spánek a přibrali méně než jejich kolegové, kteří jedli kdykoli.
Výsledky byly stejné při opakování pokusu po pěti týdnech i po dokončení studie se staršími ovocnými muškami.
Mechanismy, kterými noční jedení ovlivňuje zdraví
Co je tedy na nočním pojídání nezdravé a jak ohrožuje naše zdraví, včetně srdce a obvodu pasu?
1. Regenerace trávicího systému
Trávicí systém vašeho těla každý den tvrdě pracuje, aby zpracoval jídlo, které si vložíte do úst.
Noční půst – tedy žádné jídlo po 19:00 – umožňuje vašemu trávicímu systému zasloužený odpočinek. Vašemu žaludku trvá vyprázdnění několik hodin. Večeře nebo občerstvení po 19:00 hodině pravděpodobně nestihne projít systémem dříve, než usnete.
2. Přerušovaný půst – detoxikace, regulace inzulínu a spalování tuku
Přerušovaný půst (14 až 18 hodinové okno během kterého se nic nekonzumuje a pije se pouze čistá voda nebo neslazené čaje) je opravdu dobrý pro vaše tělo, zejména pro lidi, kteří mají nadváhu nebo vysoký krevní tlak.
Naši předkové běžně procházeli obdobími hladu. Je proto přirozené předpokládat, že fungování našeho těla se přizpůsobuje časům nedostatku potravy tím, že pracuje efektivněji. Během přerušovaného půstu dovolíte svému trávicímu systému „nadechnout se“, tělu zregenerovat se a zároveň podporujete lepší spánek.
Předpokládá se, že půst také reguluje tělesný hormon hladu (ghrelin), který mají mnozí lidé čelící nadváze v nepořádku. Funguje také jako tlačítko resetování vašeho těla – dává vám šanci zbavit se toxinů a regulovat hladinu inzulínu.
Aby se začaly spalovat v tkáních uložené tuky, musí hladina inzulínu v krvi klesnout téměř na nulu, jelikož inzulín blokuje enzym spalující tuky. K takovému poklesu inzulínu však dochází až po 10 až 12 hodinách od posledního jídla. Od tohoto momentu tělo běží ne na cukrech, ale na tucích.
Přepnutím se ze spalování cukrů na tuky získává tělo kromě detoxikace a hubnutí také důležitou metabolickou flexibilitu.
3. Zdraví srdce
Velmi důležité je zdůraznit přínosy pro zdraví srdce. Výzkumníci ovocných mušek však naznačují, že je důležité pokračovat ve zkoumání.
Další předběžná studie, tentokrát na lidech, zjistila, že muži, kteří jedli pozdě v noci, měli o 55% vyšší pravděpodobnost vzniku koronární choroby srdeční.
Závěr
Všichni můžeme mít prospěch z omezení konzumace jídla na denní hodiny. Nejlepší zdravotní rada, kterou můžeme dát lidem, kteří hledají podporu při hubnutí, je konzumovat svá nejkaloričtější jídla spíše během dne.
Následně ke konci dne konzumaci zpomalit, aby si tělo odpočinulo. To také zajistí, že zkonzumované kalorie budou mít šanci zásobit tělo energií a neuloží se do tuku.
Ještě jedna poznámka na závěr – v noci často děláme špatný výběr potravin. Únava totiž vytváří žádostivost po jídle. Zbavte se zvyku mlsat do pozdních nočních hodin a zlepšete si tak zdraví srdce, obvod pasu i celkové zdraví.
Autor: Allana Polo, Zdroj: greenmedinfo.com
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.