(Lance D. Johnson, Natural News) Cholesterol je často hanobený jako hlavní hybná síla za srdečními chorobami, ale ve skutečnosti je základní složkou buněčného zdraví.

Cholesterol hraje klíčovou roli v různých biologických funkcích, včetně budování buněčných membrán, produkce hormonů a asistence při vstřebávání vitamínů.

Tělo si část cholesterolu dokáže v játrech vyrobit i samo, ale stále je důležité konzumovat potraviny, které obsahují cholesterol, abychom si udrželi je zdravou hladinu.

Dnes jsou však lékaři indoktrinováni a přemotivováni, aby lidem již v relativně mladém věku podávali statinové léky, přičemž ignorují všechny faktory stravování a životního stylu, které ovlivňují riziko srdečních chorob.

Přílišné zjednodušování příčin srdečních chorob vede k rozšířenému protlačování pilulek, což prospívá pouze průmyslu výrobců statinových léků, který je založen na historii lží.

Farmaceutické firmy vydělávají na mýtech o srdečních chorobách
Farmaceutický průmysl již dlouho profituje z rozšířeného přesvědčení, že vysoký cholesterol je primární příčinou srdečních chorob. Tato představa podnítila vzkvétající trh se statinovými léky, které se staly základem kardiovaskulární zdravotní péče, přičemž násilně zasahují do hladin cholesterolu v těle.

Velké farmaceutické společnosti, včetně Pfizeru, AstraZenecy a Mercku, investovaly značné finanční prostředky do vývoje a marketingu statinových léků, přičemž na ně obscénně profitují.

Podle analytické společnosti Data Bridge Market Research byla velikost trhu se statiny jen v USA v roce 2023 oceněna na 4,53 miliardy dolarů a předpokládá se, že do roku 2031 dosáhne 5,1 miliardy dolarů.

Tento růst je částečně poháněn zvyšujícím se výskytem vysokého cholesterolu mezi dospělými, zejména ve věku 40 až 59 let.

Nicméně, souvislost mezi vysokým cholesterolem a srdečními chorobami byla za posledních pět let zpochybněna https://www.badatel.net/preco-nie-je-pravda-nic-z-toho-co-vam-hovorili-o-statinoch-a-cholesterole/, přičemž výzkumníci poukazují na zmanipulované, farmaceutickým průmyslem sponzorované studie, které přehánějí korelaci mezi těmito dvěma faktory.

Predátorské finanční zájmy farmaceutického průmyslu tak sehrály významnou roli při formování vnímání veřejnosti a lékařské praxe.

American College of Cardiology (Americká komora kardiologů) vyvinula jednoduchou kalkulačku, která navrhuje určit riziko srdečního infarktu nebo mozkové příhody v průběhu následujících deseti let.

Kalkulačka k tomuto určení používá parametry krevní tlak, hladinu cholesterolu, kouření a věk. Tato kalkulačka se často používá k nátlaku na pacienty, aby užívali statiny, přičemž ignoruje různé faktory stravování a životního stylu, které predisponují člověka k onemocněním srdce.

Očerňování cholesterolu ignoruje škody způsobené cukrem a záněty
Hanobení cholesterolu začalo prací Ancela Keyse. Keys uskutečnil studii v sedmi zemích, která naznačila silnou korelaci mezi konzumací nasycených tuků a srdečními chorobami.

Tato studie však byla kritizována za metodologické nedostatky a selektivní vykazování údajů, přičemž kritici poukazovali na to, že výsledky by byly odlišné, kdyby se Keys použil údaje ze sedmi jiných zemí, jako jsou Finsko, Izrael, Nizozemsko, Německo, Švýcarsko, Francie a Švédsko .

Přibližně ve stejném období John Yudkin tvrdil, že cukr a zpracované potraviny způsobují záněty v kardiovaskulárním systému. Jeho výzkum zastínila Keysova hypotéza, že na vině je cholesterol.

Cukrovarnický průmysl, zejména průmysl kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy, je skutečně jádrem této kontroverze. Interní dokumenty odhalují, že potravinářský průmysl podplatil vědce, aby bagatelizovali souvislost mezi spotřebou cukru a srdečními chorobami, přičemž vinu přesunuli na nasycené tuky a cholesterol.

Tato taktika pomohla zachránit zisky cukrovarnického průmyslu a zároveň podpořila spotřebu sladkých produktů.

Kromě toho bylo zjištěno, že nástroje hodnocení rizik, které používají poskytovatelé zdravotní péče k určení potřeby statinů, jsou nepřesné. Tyto nástroje často přeceňují riziko srdečních onemocnění a příliš zjednodušují příčiny, což vede ke zbytečnému předepisování statinů.

Holistická strategie prevence kardiovaskulárních onemocnění by měla zahrnovat potraviny, které snižují záněty v kardiovaskulárním systému.

Potraviny bohaté na vlákninu pomáhají modulovat cholesterol. Zdravé tuky, jako například ty v avokádu, jsou skvělé. Jsou to zpracované potraviny – sušenky a jiné cukroví s transmastnými tuky – kterým byste se měli vyhýbat.

Rozšířená víra v souvislost mezi cholesterolem a srdečními chorobami a indoktrinace poskytovatelů zdravotní péče vedla k nadměrnému předepisování statinových léků u relativně mladých lidí.

Mnoha jedincům, kteří jsou vystaveni nízkému riziku srdečních onemocnění, se předepisují statiny, čímž jsou tito lidé vystaveni zbytečným vedlejším účinkům, mezi něž patří i zrychlené stárnutí a mitochondriální dysfunkce.

V jedné studii jsou následky Covidu-19 závažnější u jedinců s nízkým cholesterolem, což naznačuje, že statinové léky způsobují imunodeficience (oslabení imunitního systému), které vedou k horším výsledkům při infekčních chorobách.

Statiny mohou mít uplatnění ve stáří, ale na tento přístup ke kardiovaskulárnímu zdraví je třeba se dívat opatrně, zejména pokud se tyto pilulky doporučují jako univerzální řešení pro prevenci srdečních chorob u dospělých v mladším a středním věku.

Závěr
Tématu vysokého cholesterolu a jeho přírodní léčbě se samostatně věnujeme v elektronické knize, kterou jsme před časem publikovali. Více informací o ní najdete ZDE   https://eknihy.shop/konec-vysokemu-cholesterolu-a-ucpanym-cevam-prirodni-lecba/

V knize se dozvíte věci jako například to, jaká jsou všechna rizika léků statinů, co dělat, pokud vám lékař nechce dovolit tyto léky vysadit, jaká je pravda o nízkotučné stravě, jaké jsou příznaky a co je skutečná příčina ucpávání krevních cév, jak cévy vyčistit , pokud již jsou ucpané a spoustu dalších užitečných informací.

Autor: Lance D. Johnson, Zdroj: naturalnews.com