Telomery jsou ochranné konce na každém z našich chromozomů, které chrání tato dlouhá, svinutá vlákna DNA během procesu replikace. Přímou korelaci mezi délkou telomer a zdravím a délkou života vědci teprve zkoumají. Již nyní je ovšem jasné, že délka telomer člověka je ovlivněna genetickými i environmentálními faktory a má těsný vztah ke stárnutí a rozvoji některých chorob. Zajímavé je zjištění také, že některé potraviny, jako třeba outkovka pestrá, zpomalují zkracování telomer během procesu replikace. Pro začátek se podíváme zblízka na lidské tělo.

Naše tělo tvoří přes 100 bilionů buněk. Když se podíváme blíž, uvidíme, že každá buňka obsahuje jadérko. A právě tam se nacházejí chromozomy. Chromozomy jsou dlouhá vlákna DNA, genů, které rozhodují, kdo jsme, jak vypadáme, jak vysocí budeme atd. Teď se podíváme na jediný chromozom. Každý chromozom je tvořen dvěma vlákny a každé obsahuje jednu molekulu DNA. DNA je jako dlouhý řetězec informačních korálků, které určují všechno, co se nás týká.

Řetězce DNA obsahují jednotky zvané báze a typický chromozom má přibližně 100 milionů bází. Tyto řetězce jsou stočené do spirály jako na obrázku. Takže kdybychom celý řetězec chromozomu rozpletli, na každém konci bychom našli telomeru. Tyto speciální „korálky“ slouží k ochraně vlákna DNA během procesu replikace.

Telomery se nacházejí na koncích chromozomů
Telomery

Teoretický věk člověka je 125 let

Délka této telomery je při narození jen 15 000 bází (pamatujte, má asi 100 milionů bází). Pokaždé, když se chromozom rozdělí, telomera se trošku zkrátí. A to tak, že už v jednom roce mají naše telomery jen 10 000 bází. Když se telomery dostanou pod 5 000 bází, buňka umírá. Pokud se pod 5 000 dostane dostatečný počet chromozomů, umíráme stářím.

Zajímavé je, že většina vědců a výzkumníků se shoduje, že teoretický věk průměrného člověka na základě toho, jak dlouho trvá, než se telomery zkrátí pod 5 000 bází, je asi 125 let. Důvodů, proč většina lidí nežije tak dlouho, je několik, například neschopnost imunitního systému bojovat s nemocemi a neschopnost těla zabránit zkracování telomer.

Každá replikace DNA telomery zkrátí

Když se buňka dělí, projde procesem replikace DNA. Ta probíhá v podstatě tak, že se vlákno chromozomu rozdělí na půl a každá polovina se potom replikuje na celé vlákno DNA, takže potom máte 2 přesně stejné chromozomy. S jediným rozdílem, na konci tohoto procesu jsou telomery o něco kratší než ty původní. Ptáte se proč? Replikace DNA je trochu jako stavění zdi z cihel. První vrstvu cihel znázorňuje polovina původního chromozomu.

Tělo (zedník) potom položí další řadu cihel na tu první, všech 100 bilionů „cihel“ v řetězci. Zedník couvá a pokládá jednotlivé cihly, když se však dostane na konec řady, nemá se na co postavit, aby mohl položit poslední cihlu (jednu z cihel telomery), aniž by ze zdi spadl. Takže druhá vrstva je o kousek kratší než ta první. Když se buňka dělí příště, stane se totéž. A tak to pokračuje dál a dál s každou replikací a dělením buňky.

Co urychluje zkracování telomer

Zkracování telomer můžeme urychlit nezdravým životním stylem, stresem a životním prostředím, ve kterém žijeme. Tyto činnosti vytváří volné radikály, které se na telomery váží a mohou je předčasně zkrátit. Důležitá poznámka: Podle výzkumu, který prezentovala Americká asociace pro výzkum nejvážnějších nemocí na zvláštní konferenci censored tlustého střeva od biologie po terapii pořádané 27. – 30. října 2010, vědci poprvé našli spojitost mezi délkou telomer a zvýšeným rizikem vzniku onemocnění.

Tajemství rozmnožovacích buněk – telomeráza

Je však zajímavé, že telomery v rozmnožovacích buňkách těla se nezkracují. Takže teoreticky nestárnou. Je to díky vytváření enzymu jménem telomeráza. Telomeráza je enzym tvořený bílkovinami a ribonukleovou kyselinou (RNA) a jeho úkolem je udržovat telomery DNA na koncích chromozomů. Telomeráza udržuje kvalitu i kvantitu DNA, která se nachází na koncích každého chromozomu. Při dělení rozmnožovací buňky zedník taky spadne a telomera je kratší než na původním chromozomu. Ale telomeráza „zázračně“ zapůsobí a nahradí chybějící cihly telomery, takže je nový chromozom stejný jako ten původní.

Telomery pod kontrolou

nákresy různých fází houby Coriolus versicolor
Coriolus versicolor – Outkovka pestrá

Takže co to všechno znamená? To, že se telomery většiny našich buněk zkracují během procesu replikace DNA, je součástí přirozeného stárnutí. Regulace délky telomer je tedy jednou z klíčových cest, jak tělu dodat schopnost bojovat proti nemocem a degradaci způsobené věkem.

PSK/PSP z outkovky pestré

Takže jak můžeme účinně ovládat telomery a pomáhat opravovat a udržovat imunitní systém? Základem je zdravý životní styl a umění práce ze stresem. Je vhodné i doplnit jídelníček o některé potraviny. Polysacharid PSP a PSK, který se nachází ve extraktech z outkovky pestré (Coriolus versicolor), na lidské tělo působí jako modulátor, pomáhá řídit délku telomer během dělení buněk a pomáhá opravovat imunitní systém a udržovat jeho schopnost bojovat proti zatěžujícím faktorům. Outkovka pestrá je houba, která se v Asii a Evropě používá už stovky let. V USA se stala uznávaným a běžně dostupným doplňkem stravy již před dvaceti lety. Na rozdíl od většiny v současnosti předepisovaných léků je PSP a PSK z outkovky pestré naprosto přírodní. Když se kolem sebe rozhlédneme, příroda nás učí věci, které západní lékařská věda až dosud převážně ignorovala. Farmaceutický průmysl nás bohužel přivedl k filosofii intervence, ne prevence. Nás by však měla zajímat právě prevence, nikoli intervence. O tu jde ze všeho nejvíc

https://www.superionherbs.cz/telomery-proc-se-nedozivame-125-let/